Almus Kaymakamı Tarık Buğra Seyhan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeni ile bir mesaj yayınladı. Kaymakamımız mesajında "Bugün Cumhuriyetin ilan edilişinin 98. yılı. Ulu Önderimiz Atatürk, 23 Nisan’ı Çocuklara, 19 Mayıs’ı gençlere, 29 Ekim’in ise bütün Türk toplumuna armağan etmiştir. Biz de bu bayramları, o günden bugüne aynı coşku, aynı heyecan ve aynı mutluluk içinde kutluyoruz ve kutlamaya devam edeceğiz.

Cumhuriyete giden yol toplumumuz için mücadele ve onur doludur. Bu yolun her bir taşı Türk’ün asil kanı, müthiş özverisi ve sabrı ile doludur. Sevr ve Mondros ile başlayan ülkemizi işgal etme planı Sakarya Savaşına kadar sürmüştür. Mustafa Kemal Atatürk ile 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılan Kurtuluş Meşalesini, başta Atatürk olmak üzere her Türk büyük bir sorumlukla taşımıştır. Önce protestolar, sonra mitingler, ardından kongreler ve sonra da silahlı mücadeleyle bu vatanın her karışı, kutsal olan toprakları kurtarılarak adı Cumhuriyet olan bu meşale sonsuza dek yakılmıştır.
Cumhuriyet bir yönetim biçimidir. Cumhuriyetçilik ilkesi buna dayanır. Cumhuriyet milli egemenliğin ve özgürlüğün temelini oluşturur. Yeni Türk Devletinin temeli Cumhuriyete dayanır. Cumhuriyet katılıma dayanan bir kavramdır. Cumhuriyetle çağdaş, demokratik, genel kültür sahibi, çağın gerektirdiği donanıma sahip, geçmişini bilen, geleceğine sahip çıkan, dünyadan haberdar sağlıklı bireyler yetiştirmeyi ister.
Atatürk; “Türk Milletinin yapısına en uygun idare cumhuriyettir.” demiştir. Cumhuriyet, Türk olduğuyla mutluluğunu dünyaya ilan eden bir ulusun birleştiği bir gündür. Cumhuriyet Türk toplumuna uygundur. Onun kendisini yine kendisinin seçeceği insanlarla yönetmesidir.
Hiç akıldan çıkarılmamalıdır ki Cumhuriyet bizden aklı ve vicdanı hür nesiller istemektedir. Böyle bir nesil için, geleceğimizi yine Cumhuriyetin ve bilimin aydınlık ışığında aydınlatacak bireyler için hepimiz var gücümüzle çalışmalıyız.
Konuşmama Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün her Türk vatandaşının ezbere bilmesi gereken cümleleriyle bitirmek istiyorum: Atatürk diyor ki: “Bu dünyadan göçerek Türk Milletine veda edeceklerin, son sözü şu olmalıdır: “Benim Türk Milletine, Türk Cumhuriyetine, Türklüğün istikbaline ait ödevleri bitmemiştir, siz onları tamamlayacaksınız. Siz de sizden sonrakilere benim sözümü tekrar ediniz. Bu sözler bir bireyin değil; bir Türk ulusu duygusunun ifadesidir. Bunu, her Türk bir parola gibi kendisinden sonrakilere artsız arasız tekrar etmekle son nefesini verecektir. Yüksel Türk , senin için yüksekliğin sınırı yoktur. İşte parola budur…”
Cumhuriyetin 100. yılını kutlayacağımız 2023’te de aynı heyecan ve coşku içinde olmak dileğiyle, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı kutluyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum." dedi.

Ziyaretçilerimiz

Bugün 65

Dün 84

Bu Hafta 288

Bu Ay 738

Toplam 164685

 

 

VEFAT HABERLERİ (Kezük Şahin)

 

İlçemiz halkından (Terzi) Necati Şahin'in eşi,Ramazan ve Halil Şahin'in annesi Kezük Şahin 7 Aralık 2021 günü vefat etti. Merhumenin cenazesi aynı gün ikindi namazı sonrası kılınan cenaze namazı ardından Almus mezarlığında toprağa verildi. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Devamını oku...