Vali Cevdet Can, Almus’ta düzenlenen “Su Ürünleri Yetiştiriciliği” paneline katıldı. Yatılı Fatıma Tüz-Zehra Kız Kur’an Kursu ve Külliyesi toplantı salonunda yapılan panelde Almus Kaymakamı Fatih Çelikkaya ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’in ardından konuşan Vali Cevdet Can, panelin amacının Almus’u öne çıkaran potansiyellerin daha ileriye götürmenin başlangıcı olduğunu söyledi. 
 
İlçelerin öne çıkan ürünlerini üniversite, sanayi, toplum ve halk işbirliğiyle daha ileri götürmek için yeni bir çalışmaya başlandığını belirten Vali Can, bu çalışmanın bu haliyle çok küçük göründüğünü ancak anlam itibariyle çok büyük ve anlamlı bir gayret olduğunu kaydetti.Tokat’ı iki konuda odaklamaya çalıştığını ifade eden Vali Can, “Tek kanatla kuş uçmaz, tek taşla duvar olmaz. Bunlardan birisi tarım, birisi turizm dedik. Tokat’ın geleceği noktasında uçak burnunu kaldırmış, uçacak artık. Ona bir takım destekler lazım. Bu desteklerden biri tarım, biri turizm. Almus’a geldiğimiz zaman  hem tarım, hem turizm var. Almus aslında coğrafya itibariyle özel bir iklim sahibi” dedi.Önümüzdeki dönemde Tokat’ın tarım ve turizm başarısını arttırmak için bir takım çalışmaların yapılacağını belirten Vali Can, konuşmasında şunları ifade etti.  “Özellikle tarımda mülkiyette birlik sağlayamazsak hizmette birlik sağlayacağız. 5-10 dönüm arazileri olan vatandaşlarımız bunları birleştirmek zorundalar. Bunları birleştiremezsek başarı sağlayamayız. Biz önümüzdeki teşvikleri buna göre yaptık. Arazinizi ne kadar büyütürseniz, hayvan sayınızı ne kadar çok arttırırsanız o kadar çok teşvik alacaksınız. Almus’ta araziler ne kadar parçalanmış ve küçük olursa olsun zamanla birleştirildiğini göreceksiniz. Bu, su ürünleri için de böyle. Burada potansiyel var. Bizim işimiz de bu potansiyeli daha ileriye götürmek. 
Almus için “mavi ve yeşilin büyüsü” diyoruz. Burada hem baraj, hem de tarım var. Küçükbaş hayvancılığı da teşvik edeceğiz. Almuslu gençlere çağrıda bulunuyorum. Eğer Almus’ta tarım, hayvancılık ve turizmle ilgili yatırım yapmak istiyorsanız, biz size rehber olacağız. Hükümetimizin bu konuyla alakalı teşvikleri, destekleri var. Toprağımızı, güneşimizi, barajımızı, rüzgarımızı atıl bırakmamalıyız. Atıl bırakılan her şey gelecekten çalmak demektir. Almus Tokat’ın suya açılan tarafı olmak zorunda. Hem kış, hem yaz turizmine açılacak burası. Onun hazırlıklarını yapıyoruz. Almus büyülü bir şehir.”Moderatörlüğünü Prof. Dr. Arslan Zafer Gürler’in yaptığı “Su Ürünleri Yetiştiriciliği” panelinde panelistler Prof. Dr. Şenol Akın, Doç. Dr. Nihat Yeşilayar, Yrd. Doç. Dr. Ekrem Buhan ve Almus İlçe Tarım Müdürü Yavuz Selim Kepenek konuyla ilgili bilgiler verdi. Panelin ardından değerlendirme konuşması yapan Vali Cevdet Can, Almus’ta su ürünleri ile ilgili bir seferberlik başlatılması gerektiğini söyledi.  Vali Can, Almus’ta tarımın yanında su ürünlerine de teşvik verileceğini, bununla beraber üretim sayısının ve kapasitesinin artacağını kaydetti.  Almus Barajının turizm ve balıkçılık değerinin öneminin altını çizen Vali Can, “Bizim buraya nasıl bir kaynak vermemiz gerekiyorsa onu vereceğiz” diye konuştu.
 
 
Not: Bu haber www.tokat.gov.tr den alınmıştır.

Ziyaretçilerimiz

Bugün 38

Dün 93

Bu Hafta 440

Bu Ay 2122

Toplam 113316

 

 

VEFAT HABERLERİ (Vahit Aykanat)

İlçemiz halkından Almus Belediyesinden emekli Vahit Aykanat 13 Şubat 2020 Pazar günü tedavi gördüğü Tokat Devlet Hastanesinde vefat etti. Merhumun cenazesi 14 Şubat 2020 Cuma günü Almus Merkez Camiinde kılınan cenaze namazı ardından Almus'ta toprağa verildi. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

Devamını oku...
Download Freewww.bigtheme.net/joomla Joomla Templates Responsive