Tarihçesi:

Hicri 1305, miladi 1889 yıllarında Ordu, Giresun, Gümüşhane ve Trabzon illerinin çeşitli yörelerinden göçerek şu andaki yerleşim yeri olan Almus Babaköy’üne gelinmiştir. İlk gelenler “Harıtlıoğullarından”; Kır Ahmet, Kara Süleyman ve Hüseyin’dir. Şu an “Kesmen” soyadını kullanmaktadırlar. Yine “Taranoğullarından”; Avcı Halim bu sülale “TURAN soyadını kullanmaktadırlar. Yine “Kürtoğullarından”; Ahmet ve Mehmet, bunlar da “Kipoğulları” soyadını kullanmaktadırlar. Yine “Kıraloğullarından”; İbrahim, Osman, Ali ve Ahmet, şu an “Karlı” soyadını kullanmaktadırlar. Ayrıca “Kahvecioğullarından” Hasan efendi, şimdiki soyadları “Hakverdi”, “Postoğullarından”; Aziz, Ömer ve Ahmet, şimdiki soyadları “Aslan”dır. Diğer sülaleler; Önder, Türel, Pektaş, Bulut, Çınar ve Koçak soyadları mevcut olup geldikleri günden beri Babaköy’de yaşamlarını sürdürmüşlerdir.

Kültür

Babaköy’ünde genel olarak tüm işler imece usulü yapılır. Köyde yardımlaşma çok önemlidir. Köyde hiçbir adli olay olmamıştır. Herkes birbirini sever ve sayar.

Yazın köy halkı, 20 Mayıs tarihinden itibaren köye ait olan yaylalara göç etmektedir. Göçler toplu şekilde yapılmakta ve bir şenlik havasında olmaktadır. Yaylada 20 Ağustos tarihine kadar kalınmakta, yaylanın havasından suyundan faydalanılmaktadır. Merkezi İstanbul’da bulunan köy derneği, her yıl Temmuz ayının ilk haftasında geleneksel olarak Festival düzenlemektedir. Amaç, köy dışında bulunan köylülerin köy halkı ile buluşarak geleneklerini hatırlaması, birlik, beraberlik ve kaynaşmanın sağlanmasıdır. Festivalde sanatçılar dinlenir, eğlenceler yapılır, halk oyunları oynanır ve tanışmalar sağlanır.

Kışın köyün en önemli eğlencesi avcılık yapmaktır. Akşamları evlerde günlük av maceraları anlatılır. Ertesi gün tekrar zevkle başka bir av macerası yaşanır.

Köyde kız istemeler ve düğünler; kız ve erkek birbirlerini beğendikten sonra iki aile kendi aralarında görüşür söz keserler, kahveler içilir. Ertesi gün köy halkı davet edilir, kız evinde şerbet içilir, nişan ve düğün tarihleri ile çeyiz kararlaştırılır. Düğün, Cuma günü öğleden sonra başlar. Akşam düğün evinde tüm köy halkı davet edilerek “danışık yemeği” verilir. O gece gençler sabaha kadar eğlence yaparlar. Ertesi gün damat tıraşı ve hamam yapılır, öğlen düğün evinde zor pilavı yenilir, akşam köycü düğünü yapılır, gelen misafirler ağırlanır, takılar takılır, töreler yapılır, akşam gelin evinde kına yakılır kadınlar kızlar eğlence yaparlar. Pazar günü dualarla gelin almaya gidilir, kapı, çeyiz sandığı, gelin arabası ve yol bahşişleri verilir. Gelin alındıktan sonra düğün evinde akşam mevlit okutulur.

Askere gidecek gençler eğlence düzenler, tüm köy halkı ziyaret edilir, dualar ve harçlıklar alınır. Şenlik şeklinde askerler yolcu edilir.

Coğrafya

Tokat iline 54, Almus ilçesine 18 km uzaklıktadır.

Almus ilçesinin güneyinde bulunan Babaköyü’nün Doğusunda Kızılelma, Salkavak köyleri; batısında Karadere, Kapıcı köyleri; kuzeyinde Eğridere, Görümlü köyleri; güneyinde ise Babaköyü’ne ait Kore, Bayramgazi, Pelitli burun ve Güngörmez yaylaları bulunmaktadır. Dumanlı Dağları’nın eteğinde, etrafı ormanla çevrili 1270 m yükseklikte, köyden Almus İlçesi ve Almus Baraj Gölü görülmektedir.

İklim

Köyün iklimi, Ortakaradeniz iklimi etkisindedir. Rakım etkisiyle yazlar serin kışları bol kar yağışlı geçmektedir.

Nüfus

Niksar ovasında yaklaşık 50 hane ve 300 nüfus yaşamaktadır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2011 402
2010 452
2009 570
2008 570
2007 605
2000 1200
1997 1254

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köye ilk gelenler ormanda tarım arazisi açarak tarım, hayvancılık ve marangozluk yaparak geçimlerini temin etmişlerdir. Zaman içerisinde bölgeye yeni gelenlerle nüfus artmış, bölge “köy” statüsü kazanmıştır. Yeni gelen ailelerden bir kısmı Bektaş oğulları, köyün hemen alt kısmında bulunan “Sorkun” adıyla anılan bölgeye yerleşmişlerdir. Köy, 1953 yılından itibaren ekonomik nedenlerle yoğun olarak göç vermeye başlamıştır. Köydeki ekonomik yetersizlikler nedeniyle bazı aileler ortak arazi ekmek için Niksar ovasına inmiş, daha sonra devletin Niksar ovasında arazi ıslah çalışmalarına başlamasıyla ovada köyden göç edenlerle ikinci Babaköyü kurulmuştur.

Birkaç yıl sonra Almus Babaköy’ünden Niksar ovasına yeni göçler olmuştur. Ovaya göç edenler de tarım ve hayvancılık ile geçimlerini temin etmektedir. Çok verimli topraklara sahip olmasına rağmen arazinin az oluşu nedeniyle köy ciddi olarak göç vermiştir. Birçok ilde mevsimlik inşaat işçiliği, göç edenlerin büyük çoğunluğu ise Tokat merkezde inşaat ve İstanbul’da duvar kağıdı, boya ve dekorasyon işleriyle uğraşmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, 2007 yılında 5 derslikli yeni modern okul yapılmış ve eğitim öğretime başlamıştır. 90 civarında ilk kademe öğrencisi vardır. ikinci kademe öğrencileri Almus ilçesine sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi 10 km mesafeden, Dumanlı Dağları’ndan boru ile getirilmiş, içme ve sulama suyu olarak kullanılmaktadır. Kanalizasyon  şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık Ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, köy içi anayol parke taş döşenmiştir. Köyde elektrik ve telefon vardır. Niksar ovasındaki köyün 1 adet camisi bulunmaktadır.

Not: Bu bilgiler www.babakoy.com sitesinden alınmıştır

 

 

VEFAT HABERLERİ (Hanife Çetin)

 

İlçemiz esnaflarından Ekrem Karaca nın kayınvalidesi Hanife Çetin 01.02.2024 günü Almus ta vefat etti. Merhumenin cenazesi 02.02.2024 günü Almus Merkez Camiinde Cuma namazı sonrası kılınacak cenaze namazının ardından Almus Mezarlığında toprağa verilecek. Merhuma Allah tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. 

Devamını oku...