Gün aydın, Hayırlı günler arkadaşlarım. Bu günkü iz bırakanlar yazımda Hasan Arslan "AYAKKABICI MENDERESİ" anlatacağım. Eşimin dedesi dolayısıyla benimde dedem olan Almus a bağlı Dikili (Tiyeri) köyünün köklü ailesi olan ali baş oğulları sülalesinden di. Almus a gelip yerleşmişler önce küçük bir bakkal sonra Almus un ilk ayakkabıcısıydı. Almus ve çevre köylerin hepsi tanır, tabiri caizse marka idi. Kara lastikten kunduraya, terlikten spor ayakkabıya herşey var ve dükkan salı pazarı gibi dağınık rafta olan malzemeden yerde olan fazlaydı. Ama numarasını söylenen ayakkabıyı anında bulur ben hayret ederdim. Alışverişlerinde sağlam ticaretinde çek senet kullanmaz, onun için söz senetti. Her bölgeden mal alır güvenilir ve ödeme günü şaşmazdı. Fazla veresiye defteri tutmaz niye yazmıyorsun diyenlere de getirir derdi. Bir defasında çevre köylerinden bir gence ayakkabı vermiş aradan yıllar geçmiş, İstanbul a gezmeye gittiğinde o gence rast gelmiş genç "amca sana bir ayakkabı borcum vardı, geciktirdim" deyip ödemişti. Demek ki kazanç helal olursa kimsede kalmazmış. Dedem hacca birkaç defa gitmiş hatta o zaman kura olmadığı için üç ay önce gider orada ev tutar ramazanı orada geçirir, hac görevini de yapar gelir her gelişinde de "Yarabbi benim canımı orada al" diye dua ederdi. Biraz eli sıkı gibi görünse de yardım sever, kimseye bildirmezdi. Evlerini kiraya verdiği öğrencilerden çoğunlukla kira almaz hatta birkaç öğrenciye burs verirdi. Beni de çok sever hatta oğluna benim kayın pedere sana benim altı damadı vereyim bunu bana ver diye şakalaşırdı. Almus ta Ayakkabıcı Menderes bir marka idi. Şimdilerde Dükkanını oğluna devretmiş oğlu ve torunu çalıştırmaktadır. Nur içinde yat mekanın cennet olsun.bizlere dürüst esnaf olmayı. öğrettiniz.Her ne kadar bana seni bir daha ki sefere haca götüreceğim diye söz verip götürmesende kalbimizin en güzel yerindesin. Ruhun şad olsun... MENDERES Dedem.

 

 

 

VEFAT HABERLERİ (Meliha Özsoy,Ali Barış, Ümmühan Karaata, Cafer Akyol, Hüseyin Demirci)

İlçemiz halkından merhum Tahsin Demirci'nin oğlu, Nurettin Demirci'nin ağabeyi, Savaş ve İskender Demirci'nin babası Almus Nüfus Müdürlüğünden emekli Hüseyin Demirci 24 Eylül 2020 günü vefat etti.Merhumun cenazesi 25 Eylül 2020 günü Almus Merkez Camiinde  kılınan cenaze namazı ardından Almus'ta toprağa verildi. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

İlçemiz halkından Cafer Akyol Almanya'da vefat etti. Merhumun cenazesi 25 Eylül 2020 günü Almus Merkez Camiinde kılınan cenaze namazı ardından Almus'ta toprağa verildi. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

İlçemiz halkından merhum Tahsin Karaata'nın eşi, Salih İncebay'ın kızı, Necati ve Mehmet İncebay'ın ablası, Serkan Karaata'nın annesi Ümmühan Karaata 21 Eylül 2020 günü vefat etti. Merhumenin cenazesi Almus Merkez Camiinde kılınan cenaze namazı ardından Almus'ta toprağa verildi. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

İlçemiz halkından Melih ve Semih Barış'ın babası Halk Bankasından emekli Ali Barış 21 Eylül 2020 tarihinde tedavi gördüğü Sivas'ta vefat etti. Merhumun cenazesi 22 Eylül 2020 günü öğle Almus Merkez Camiinde kılınan cenaze namazı ardından Almus'ta toprağa verildi. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

İlçemiz halkından merhum Ali Özsoy'un kızı, Mehmet ve Taşdemir Özsoy'un kardeşi Meliha Özsoy vefat etti. Merhumenin cenazesi Almus Merkez Camiinde kılınan  cenaze namazı ardından Almus mezarlığında toprağa verildi. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Devamını oku...
Download Freewww.bigtheme.net/joomla Joomla Templates Responsive